Rok 2023 zaskakuje kolejnymi meteorologicznymi rekordami a MY łączymy SIŁY

Rok 2023 zaskakuje kolejnymi meteorologicznymi rekordami a MY łączymy SIŁY

Rok 2023 przejdzie do historii pomiarów meteorologicznych w Polsce jako rekordowy – z kolejnymi termicznymi ekstremami w styczniu, wrześniu i październiku. Następne zapewne przed nami, a wraz z nimi wiele gwałtownych procesów w atmosferze i niebezpiecznych meteorologicznych zjawisk. Wobec tylu środowiskowych niewiadomych, jedyne co pewne to zmiana. A ta wymaga przygotowania i motywuje do podejmowania dodatkowych działań i współpracy.

W miniony piątek – 13 października 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB oraz Stowarzyszenie Skywarn Polska, twórca Serwisu Polscy Łowcy Burz, podpisały porozumienie o współpracy. Jego nadrzędnym celem jest stworzenie platformy do wymiany pomysłów, wiedzy i doświadczeń dotyczących prognoz procesów konwekcyjnych, wzajemne wsparcie w ostrzeganiu społeczeństwa przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi, w tym prowadzenie działalności popularyzatorskiej, naukowej i edukacyjnej, a także łączenie wysiłków w zwiększaniu zasięgów publikacji treści w mediach społecznościowych.

Zamierzeniem podjętej współpracy jest osiągnięcie nowej jakości w obszarze analiz, prognozowania i ostrzegania oraz edukacji społeczeństwa; w zakresie dotyczącym niebezpiecznych burz i zjawisk im towarzyszących. Wierzymy, że połączenie energii do działania oraz pracy pasjonatów i ekspertów pozwoli wypracować nowe rozwiązania, usługi i produkty zwiększające bezpieczeństwo w Polsce. Liczymy ponadto, że z czasem, wraz z większym zaangażowaniem i włączeniem społeczeństwa dojdzie również do wzrostu świadomości zagrożeń związanych z burzami.

Inicjatywę i ogromne wsparcie przy nawiązaniu współpracy oraz procedowaniu Porozumienia okazał Prof. dr. hab. inż. Mariusz Józef Figurski – dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.

W uroczystym podpisaniu Porozumienia uczestniczyli pracownicy IMGW-PIB: dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego prof. Mariusz J. Figurski, z-ca dyrektora Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju Mateusz Barczyk i dr Marta Gruszczyńska, kierująca Zakładem Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych. Zarządu Stowarzyszenia Skywarn Polska reprezentowali: Prezes Zarządu Artur Surowiecki i Członek Zarządu Piotr Szuster.

Jesteśmy przekonani, że Porozumienie stanowi kamień milowy w dotychczasowej aktywności związanej z zabezpieczeniem przed zagrożeniami pogodowymi w Polsce, a efekty współpracy będą widoczne niedługo.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

Stowarzyszenie Skywarn Polska – Polscy Łowcy Burz